مقالات

ریاضیات کانگورو

ریاضیات کانگورو

ریاضیات کانگورو

 

ریاضیات کانگورو

اهداف و پیشینه

چه کسانی ریاضیات کانگورو را پایه‌گذاری کرده‌اند؟

ریاضیات کانگورو در سال ۱۹۹۱ میلادی توسط دو فرانسوی به نام‌های «آندره لدیک» و «ژان پیر بودین» در فرانسه بنیان نهاده شد و در سال ۱۹۹۳ هیئت اجرایی آن در یک همایش از برگزارکنندگان مسابقات ریاضی در اروپا دعوت کرد. پس از آن کشورهای بلاروس، مجارستان، هلند، رومانی، روسیه و اسپانیا نیز ریاضیات كانگورو را برگزار کردند. در سال ۱۹۹۴ انجمن «کانگورو بدون مرز» که امروزه برگزاری این رویداد را در سطح بین‌المللی برعهده دارد، تأسیس شد. از سال ۱۹۹۷ تا کنون هر سال در ماه اکتبر یا نوامبر در یکی از کشورهای عضو این انجمن، که امروزه از مرز ۸۰ کشور گذشته است، مجمع عمومی ریاضیات کانگورو تشکیل شده و مسئله‌های رویداد سال بعد توسط نمایندگان این کشورها انتخاب و طراحی می‌شوند. این افراد همگی از زبده‌ترین آموزشگران ریاضی در دنیا و اغلب از اساتید دانشگاه‌های کشور خود هستند که به ترویج ریاضیات بین دانش‌آموزان و توسعۀ توانایی حل مسئله در ایشان علاقه‌مندند.

چرا ریاضیات کانگورو در ابتدایی؟

موضوعات مسئله‌های ریاضیات کانگورو، یعنی هندسه و درک فضایی، تفکر جبری، اعداد و استدلال، همگی از تأکیدات آموزشی در بیشتر کشورهای دنیا از جمله برنامۀ درسی ملی ایران (در حوزۀ ریاضیات) است. مسئله‌های ریاضیات کانگورو در دورۀ ابتدایی به دلیل تنوعشان، مکمل بسیار غنی و خوبی برای برنامۀ درسی ریاضی در این دوره محسوب می‌شوند. بیشتر مسئله‌های دورۀ ابتدایی جذاب و بازی‌گونه‌اند. علاوه بر این‌ها، مدارس ابتدایی نیازمند فعالیت‌های مهیج و متفاوت آموزشی هستند تا هم انگیزه‌بخش دانش‌آموزان باشند و هم تلطیف‌کنندۀ فضاهای خشک و رسمی برای این گروه سنی.

 

چرا ریاضیات کانگورو در متوسطه؟

موضوعات مسئله‌های ریاضیات کانگـورو، یعنی هندسه و درک فضایی، تفکر جبری، اعداد و استدلال، همگی از تأکیدات آموزشی در بیشتر کشورهای دنیا از جمله برنامۀ درسی ملی ایران (در حوزۀ ریاضیات) است. علاوه بر این، دانش‌آموزان متوسطه نیازمند موقعیت‌هایی هستند که فارغ از ارزیابی‌های متداول خسته‌کننده و در بعضی موارد اضطراب‌آور، بتوانند شیرینی حل مسئله را واقعاً تجربه کنند.

وسعت کانگورو

بیش از هفت میلیون دانش‌آموز در دنیا
دانش‌آموزان در روز جشنوارۀ ریاضیات کانگـورو بازی می‌کنند، سرگرم می‌شوند، مسئله حل می‌کنند و به ریاضیات علاقه‌مند می‌شوند. در حال حاضر، بیش از هفت میلیون دانش‌آموز در جهان به همراه معلمان و والدینشان این روز را جشن می‌گیرند و در این روز فعالیت‌های ریاضی متنوعی را برگزار می‌کنند. در جشنوارۀ ریاضیات کانگـورو علاوه بر فعالیت‌های شادی‌آفرین و تفریحات ریاضی، یک چالش نیز برگزار می‌شود.

هدف کانگورو

توانمندی دانش‌آموزان در حل خلاقانۀ مسئله
مسئله‌های چالش کانگورو فقط برای سنجش آموخته‌های ریاضی دانش‌آموزان طراحی نشده‌اند، بلکه هدف اصلی آن‌ها به‌کارگیری توانمندی دانش‌آموزان در حل خلاقانۀ مسئله است. در حقیقت دانش‌آموزان در جشنوارۀ ریاضیات کانگورو مسئله‌هایی را حل می‌کنند که جایشان در کلاس‌های ریاضی مدرسه خالی است؛ مسئله‌هایی که دانش‌آموزان با حل آن‌ها به قدرت تفکر و خلاقیت خود پی می‌برند و از به‌کارگیری توانمندی‌های خود شادمان می‌شوند.

کانگورو رقابتی نیست…

در ریاضیات کانگـورو هیچکس بازنده نیست!
تمام دانش‌آموزان در هر سطحی می‌توانند در آن شرکت کنند و همۀ شرکت‌کنندگان در آن برنده‌اند؛ هیچ کس در کانگورو بازنده نیست!

کانگورو صرفا دانشی نیست…

فقط به کمی فکر کردن و خلاقیت نیاز است!
محتوای علمی مسئله‌های کانگورو پیچیده نیست و پاسخ دادن به آن‌ها نیاز به آمادگی ویژه‌ای ندارد، فقط به کمی فکر کردن و خلاقیت نیاز است!

 

معتبرترین المپیاد ریاضی…

IMO چیست؟!
مسابقات ریاضی بسیاری در سطح جهانی وجود دارد که معتبرترین آن‌ها المپیاد ریاضی بین المللی (IMO) است، که طولانی‌ترین قدمت در میان المپیادهای علمی را دارد. البته در IMO تنها شش نفر از بهترین دانش‌آموزان دبیرستانی هریک از کشورهای شرکت‌کننده حضور دارند، و این دانش‌آموزان در دو روز متوالی و هر روز، چهار ساعت و نیم، به حل شش مساله‌ی بسیار مشکل می‌پردازند. IMO از چند نظر بسیار مهم است؛ مثلاً، یافتن دانش‌آموزانی که در ریاضیات استعداد ویژه‌ای دارند، گسترده کردن تفکر ریاضی میان دانش‌آموزان در سنین پایین، ایجاد رقابت و انگیزه در میان بهترین‌ها و باز کردن درِ معتبرترین دانشگاه‌های جهان به روی بهترین‌های این مسابقه. با این حال، IMO تنها درصد کمی از دانش‌آموزان را درگیر می‌کند. در ایران هر سال حدود ۱۰ هزار نفر در المپیاد ریاضی شرکت می‌کنند.

تفاوت کانگورو و سایر برنامه‌ها…

چرا ریاضیات کانگورو؟!

ریاضیات کانگـورو برنامه‌ای بسیار متفاوت با IMO است. از بعضی جهات این دو متضادند.

ریاضیات کانگـورو بیشتر به بازی شبیه است تا مسابقه. در جشنوارۀ ریاضیات کانگـورو، دانش‌آموزان در همه سنین (از ۷ تا ۱۸ سال)، در شش گروه سنی مختلف، به حل ۲۴ یا ۳۰ سوال چندگزینه‌ای نسبتاً ساده در مدت ۹۰ دقیقه می‌پردازند.

مهمترین تفاوت کانگورو با مسابقاتی شبیه IMO این است که کانگورو فقط برای دانش‌آموزان با استعداد ریاضی برگزار نمی‌شود؛

بلکه با هدف جذب دانش‌آموزان به ریاضیات و نشان دادن این مطلب به آن‌ها که ریاضیات می‌تواند جالب، مفید و حتی سرگرم‌کننده باشد، برگزار می‌شود.

با اینکه، متأسفانه، تلقی عمومی این است که ریاضیات دشوار و بسیار انتزاعی است و اکثر مردم بختی برای یادگیری آن ندارند، تعداد شرکت‌کنندگان در ریاضیات کانگـورو چیز دیگری را نشان می‌دهد.

ریاضیات کانگـورو، با بیش از هفت میلیون شرکت‌کننده و اینکه بخش عظیمی از دانش‌آموزان در مسئله حل کردن شرکت می‌کنند، به زدودن این تصور اشتباه دربارة ریاضیات کمک می‌کند.

کانگورو یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های ترویج ریاضیات در دنیاست که با هدف ارتقای درک ریاضی دانش‌آموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانهٔ ریاضی در بیش از ۸۰ کشور جهان برگزار می‌شود.

روز ریاضیات کانگـورو، در حقیقت روز جشن گرفتن برای ریاضیات است.

دانش‌آموزان در این روز بازی می‌کنند، سرگرم می‌شوند، مسئله حل می‌کنند و به ریاضیات علاقه‌مند می‌شوند.

در حال حاضر بیش از هفت میلیون دانش‌آموز در جهان به همراه معلمان و والدینشان این روز را جشن می‌گیرند و در این روز فعالیت‌های ریاضی متنوعی را برگزار می‌کنند.

در روز ریاضیات کانگورو علاوه بر فعالیت‌های شادی‌آفرین و تفریحات ریاضی، یک مسابقه نیز برگزار می‌شود.

مسئله‌های این مسابقه فقط برای سنجش آموخته‌های ریاضی دانش‌آموزان طراحی نشده‌اند، بلکه هدف اصلی آن‌ها به‌کارگیری توانمندی دانش‌آموزان در حل خلاقانهٔ مسئله است.

در حقیقت دانش‌آموزان در روز ریاضیات کانگورو مسئله‌هایی را حل می‌کنند که جایشان در کلاس‌های ریاضی مدرسه خالی است؛ مسئله‌هایی که دانش‌آموزان با حل آن‌ها به قدرت تفکر و خلاقیت خود پی می‌برند و از به‌کارگیری توانمندی‌های خود شادمان می‌شوند.

روز و مسابقهٔ ریاضیات کانگورو در ماه مارس (فروردین) هر سال در تمام کشورهای عضو برگزار می‌شود.

اهداف 

  • ایجاد فضایی شاد با هدف علاقه‌مند کردن دانش‌آموزان به ریاضیات.
  • ارتقای درک ریاضی دانش‌آموزان و رشد توانمندی آنان برای لذت بردن از فعالیت‌های هوشمندانهٔ ریاضی.
  • همگانی کردن فعالیت‌هایی که به ترویج ریاضیات بین دانش‌آموزان و معلمان کمک می‌کند.
  • تقویت اعتماد به نفس دانش‌آموزان در یادگیری ریاضیات و افزایش مهارت حل مسئله.
  • کمک به درک کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره.

 

چالش این ریاضیات برای دانش‌آموزان تمام پایه‌های تحصیلی (از اول دبستان تا پیش‌دانشگاهی) در شش گروه زیر برگزار می‌شود:

گروه ۱: پایهٔ اول و دوم (Pre-Ecoliers)  گروه ۲: پایهٔ سوم و چهارم (Ecoliers)   گروه ۳: پایهٔ پنجم و ششم (Benjamins)   گروه ۴: پایهٔ هفتم و هشتم (Cadets)    گروه ۵: پایهٔ نهم و دهم (Juniors)    گروه ۶: پایهٔ یازدهم و دوازدهم (Seniors)

 

فروشگاه ماهرنگ

ارائه دهنده کتاب های ریاضیات کانگورو  فروش حضوری و غیرحضوری

کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 1      کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 2     کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 3    کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 4     کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 5     کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 6

کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 7   کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 8    کتاب همگام با ریاضیات کانگورو 9

 

صفحه ما در اینستاگرام:  https://instagram.com/mahrang.book

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید